Uniwersum to hasło przewodnie wydarzeń trzeciej edycji Young Arts Festival, który odbędzie się między 1 a 8 lipca w Krośnie. Wszechświat jest muzyką i jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy się na niego otworzyć. W tym roku muzyka dosięgnie najdalszych przestrzeni kosmosu!

Podczas trzeciej edycji festiwalu organizatorzy zabiorą słuchaczy w niesamowitą podróż po muzycznym Uniwersum. Przewodnikami będą światowej sławy artyści m.in: Krzysztof Lenczowski, Nikola Kołodziejczyk, Kwartet Śląski i inne wybitne osobistości kameralistyki. Muzyka zabrzmi ponownie w wyjątkowych i zaskakujących lokalizacjach Krosna – perły Podkarpacia, kończąc muzyczną podróż prawdziwym orkiestrowym fajerwerkiem!

Muzyka towarzyszy nam każdego dnia. Czasem jest tłem, a czasem wypełnia nasze życie, nadaje mu sens, relaksuje, pobudza do myślenia czy działania. Muzyka to przede wszystkim emocje. Nie pamiętamy sytuacji, a jedynie utwór i uczucia, jakie ze sobą niesie – mówi współpomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Bartłomiej Tełewiak. – Czy ktoś pamięta, czym żyła polityka 20 lat temu? Niekoniecznie. Jesteśmy jednak w stanie przywołać muzyczne wspomnienia z tamtego okresu. Jaka muzyka była grana w radio, jaki utwór nas wzruszał, a przy którym bawiliśmy się do rana. Chcemy tego, czy nie, muzyka tworzy nasze Uniwersum, a my jej.

Na publiczność czekają koncerty oraz wiele wydarzeń towarzyszących, dzięki którym Krosno przez cały tydzień będzie żyć muzyką. Wszystkie będą się odbywały w kluczowych miejscach miasta, a ich formuła pozostaje otwarta. Kolejny raz za sale koncertowe posłużą nietypowe przestrzenie miejskie. Muzykę będzie można usłyszeć m.in. na balkonie jednej z krośnieńskich kamienic, gdzie odbędzie się występ znakomitego polskiego wiolonczelisty Krzysztofa Lenczowskiego połączony z premierą jego drugiej solowej płyty. Industrialna przestrzeń hangaru lotniczego wypełni się muzyką Kwartetu Śląskiego – zdobywcy podwójnego Fryderyka za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej oraz najlepszy album polski za granicą w 2017, laureata jednej z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej – Gramophone Classical Music Awards 2017.
W barokowej przestrzeni kościoła farnego pw. Trójcy Świętej odbędzie się zaś koncert z udziałem muzyków projektu Nikola Kołodziejczyk Orchestra Barok Progresywny, który pokazuje nowe, fascynujące oblicze muzyki tej epoki.

W programie festiwalu ponownie pojawi się ulubione przez mieszkańców Krosna Jam-session, czyli wspólne muzykowanie na krośnieńskim rynku zaplanowane na poniedziałek 2 lipca. (organizatorzy zapraszają do udziału). Bardzo ważnym elementem są występy młodych wirtuozów, uczestników kursów muzycznych Young Arts Masterclass. Młodzież z całej Polski przyjeżdża do Krosna w tym samym czasie co festiwalem, aby dokształcać się pod okiem Mistrzów, nawiązywać nowe przyjaźnie i przygotowywać do występów.

Finałowy koncert będzie niespodzianką, którą z pewnością zaskoczy wszystkich melomanów, którzy pojawią się na Young Arts Festival. Na krośnieńskiej scenie usłyszymy „Planety” Gustava Holsta – utwór, który zmienił oblicze muzyki symfonicznej XX wieku, stając się inspiracją do skomponowania przez Johna Williamsa ścieżki dźwiękowej Gwiezdnych Wojen.

Young Arts Festival jest finansowany przy wsparciu Miasta Krosna. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

PARTNERZY STRATEGICZNI
KROSNO MIASTO SZKŁA, MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, KULTURA DOSTĘPNA, URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
SPONSORZY
GRUPA NOWY STYL, KROSNO GLASS, SPLAST, MPGK, BANK PBS
PARTNERZY
REGIONALNE CENTRUM KULTUR POGRANICZA, PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W KROŚNIE, CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KROŚNIE, ZESPÓŁ SZKÓŁ MUZYCZNYCH W KROŚNIE, LOTNISKO KROSNO, EUROPEJSKIE CENTRUM KULTURY IM.K.PENDERECKIEGO, FESTIWAL EMANACJE,PAŁAC POLANKA, MIEJSKI OŚRODEK SPORTU I REKREACJI, DRUKARNIA HEDOM, EMKA DUO STUDIO, RESTAURACJA POSMAKUJ
PARTNERZY MEDIALNI
TVP 2 TVP Kultura, TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Presto, Krosno 24